Deepcool CF 120 PLUS 3 in 1 Customisable Addressable RGB LED Lighting, 3X FANS CF120 Plus CF-120 Plus CF120+ (LD2-DP-F12-AR-CF120P-3P)
In stock
Add to cart
Ring + blade A-RGB LED lighting.
Wire controller included.
Support A-RGB motherboard synchronization.
Balanced cooling performance and noise level.
RGB Profile: Addressable RGB (+5v, 3-pin)
Fan Dimensions: 120 x 120 x 26.5 mm (4.7 x x 4.7 x 1.05 inch)
Fan Weight (Each Fan): 186g (0.41 lb)
Fan Speed: 500 – 1800 RPM
Fan Air Flow: 52.5 CFM (Max)
Fan Noise Level: 28.8 dBA (Max)
MTTF: 210,000 hours
L-10 Life: 30,000 hours
Bearing Type: Hydro Bearing
Power Connector: 4-Pin(PWM)
Fan Rated Voltage: 12 VDC
Fan Rated Current: 0.18A
Power Consumption: 2.16W
Build Your Custom PC
SKU: DEEPCOOLCF120+ Category: Tag:
  • New Upgraded Version of CF120 Case Fan with Angeleye!
  • [Dual Light Loop Design] Slimline LED Halo Ring on Both Side Allow Pull/Push-Air Setting
  • [ARGB Color] +5V (3-pin) Addressable-RGB that Achieves Full Color Customization. Asus Aura, ASRock Polychrome Sync, MSI Mystic Light Sync, & Gigabyte RGB Fusion
  • [NOTE: It Will NOT Work with 4-pin RGB or Standard RGB+12V]
  • [Silent Wave Fan] Wavy Surface Fan Blade Reduce Vibration & Maximized Airflow
Technical Spec
Fan Dimension120×120×26.5mm
Net Weight569g
FAN Speed500~1800 RPM±10%
Fan Air Flow52.5 CFM
Fan Air Pressure2.08 mmAq
Fan Noise Level≤28.8 dB(A)
Fan Connector4-Pin PWM
FAN Rated Voltage12VDC
FAN Rated Current0.18A
FAN Power Consumption2.16W
LED TypeAddressable RGB LED
LED Rated Voltage5VDC
LED Rated Current0.63A
LED Rated Power3.15W
LED Connector3-pin(+5V-D-G)
EAN6933412710509
P/NDP-F12-AR-CF120P-3P