Gamdias Atlas QHD27FIC 27″ 1440p 2560×1440 240hz IPS Gaming Monitor
Original price was: ₱11,500.00.Current price is: ₱9,900.00.
  • 27” IPS gaming monitor with 240Hz refresh rate for fluid gameplay
  • QHD resolution (2560 x 1440) for crisp, clear visuals
  • 1ms response time to minimize motion blur
  • 95% sRGB color gamut for vibrant, accurate colors
  • Adjustable tilt stand for a personalized viewing experience
  • Multiple input options: 2x HDMI, 2x DP
  • Compatible with gaming consoles like Xbox and PlayStation
Out of stock
ℹ️
Restock & Price Alerts
Build Your Custom PC
SKU: Gamdias Atlas QHD27FIC Categories: , Tag:
Gamdias Atlas QHD27FIC 27" 1440p 2560x1440 240hz IPS Gaming Monitor
GAMDIAS ATLAS QHD27FIC 27” Flat Gaming Monitor is designed to elevate your gaming experience with a 2560 x 1440 resolution and an ultra-fast 240Hz refresh rate for smooth, immersive gameplay. This IPS panel monitor boasts 16.7 million colors, providing vibrant visuals, while the 1ms response time minimizes motion blur, making it perfect for fast-paced action games.
Why is this monitor special?
SpecificationDetails
Size27 inches wide
Resolution2560 x 1440
Ratio16:9
Brightness Rate300 nits
Contrast3000:1
Color16.7 million colors
Color Gamut95% sRGB
View Angle≥ 178°(H), ≥178°(V)
Display Area597.89(H) x 336.32(V)
Response TimeMPRT 1ms
Refresh Rateup to 240Hz
Video Ports2 x HDMI, 2 x DP
Audio PortAudio Out
Power InputAdapter 12V 4A
Panel TypeVertical Alignment
Monitor Size616.2 x 453.1 x 195.7mm
Box Size699 x 169 x 440mm
Net Weight4.85Kg
Gross Weight6.72Kg
Vesa Mount75 x 75mm