Gigabyte AORUS GeForce RTX 4070 Ti Master 12G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 12GB 192-bit GDDR6X, GV-N407TAORUS M-12GD Video Card
₱57,900.00
- NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti – High-performance GPU for top-tier gaming experiences.
- 7680 CUDA Cores ensuring ultra-smooth gameplay.
- 12 GB GDDR6X memory for efficient gaming performance.
- Supports up to a maximum resolution of 7680 x 4320 @ 60Hz.
- 3.5-Slot Design with RGB LED lighting for a perfect blend of performance and aesthetics.
Out of stock
Restock & Price Alerts
-
Authorized
Dealer -
Nationwide
Shipping -
Store &
RMA HUB -
Expert
Support -
7-Day DOA
Protection -
Community
Trusted -
Turnstile
Protected -
reCAPTCHA
Secured -
Tested &
Verified
Discover the cutting-edge performance of the Gigabyte RTX 4070 Ti AORUS MASTER 12G, powered by the NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti. With its 7680 CUDA Cores and 12 GB GDDR6X memory, you’re guaranteed a gaming experience that’s seamless and powerful. Dive into ultra-high-definition visuals with a maximum digital resolution of 7680 x 4320 @ 60Hz. This GPU not only offers top-tier performance but also showcases a stylish design with RGB LED lighting. All packaged within a robust 3.5-slot design. Elevate your gaming to the next level.
| Gigabyte RTX 4070 Ti AORUS MASTER 12G Specs | |
|---|---|
| GPU Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti |
| Stream Processors | 7680 CUDA Cores |
| Interface | PCI Express 4.0 x16 |
| GPU Memory | 12 GB |
| Memory Interface | GDDR6X |
| Display I/O | 3 x DisplayPort 1.4a 1 x HDMI 2.1a |
| PCI Power Connectors | 1 x 16-Pin |
| Recommended System Power Requirement | 750 W |
| GPU Width | 3.5-Slot |
| Base Clock Speed | 2670 MHz |
| Supported APIs | DirectX: 12 OpenGL: 4.6 OpenCL: 3 Vulkan: 1.3 Shader Model: 6.7 |
| Memory Speed | 21 Gb/s |
| Memory Interface Width | 192-Bit |
| Memory Bandwidth | 504.2 GB/s |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @ 60 Hz |
| Expansion Slot Compatibility | Full Height |
| Height | 6.0" / 153.00 mm |
| Length | 13.5" / 342.00 mm |
| Cooler Type | Open Fansink with Three Fans |
| Lighting | RGB LED |
| Package Weight | 5.75 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 19.3 x 11.1 x 4.6" |
| Weight | 2.7 kg |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 29 × 12 cm |
| Brand | Gigabyte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.

































Reviews
There are no reviews yet.