Gigabyte GeForce RTX 4070 AERO OC 12G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 12GB 192-bit GDDR6X Video Card
₱42,300.00
- Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing
- 4th Generation Tensor Cores: Up to 4x performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering
- 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance
- Powered by GeForce RTX™ 4070
- Integrated with 12GB GDDR6X 192bit memory interface
- WINDFORCE Cooling System
- RGB Fusion
- Dual BIOS
- Protection metal back plate
- 4 Years Warranty (Online registration required)
Out of stock
Restock & Price Alerts
-
Authorized
Dealer -
Nationwide
Shipping -
Store &
RMA HUB -
Expert
Support -
7-Day DOA
Protection -
Community
Trusted -
Turnstile
Protected -
reCAPTCHA
Secured -
Tested &
Verified
Experience the pinnacle of gaming performance with the GeForce RTX™ 4070 AERO OC 12G. Powered by NVIDIA’s advanced RTX architecture, this graphics card boasts a core clock speed of 2565 MHz, significantly higher than its reference card. With 5888 CUDA® Cores and a massive 12GB GDDR6X memory, expect ultra-high-definition visuals with incredible detail. The card’s 7680×4320 digital max resolution ensures that games and applications look crisper than ever. Furthermore, the card comes packed with additional features and accessories, making installation and setup a breeze.
| GeForce RTX™ 4070 AERO OC 12G Specifications | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 4070 |
| Core Clock | 2565 MHz (Reference Card: 2475 MHz) |
| CUDA® Cores | 5888 |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 4.0 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300 W=130 H=57.6 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 700W |
| Power Connectors | 16 pin*1 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1a *1 |
| Accessories | 1. Quick guide 2. Warranty registration 3. One 16-pin to two 8-pin power adaptor |
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 26 × 10 cm |
| Brand | Gigabyte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




























Reviews
There are no reviews yet.