Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti AERO OC V2 12G Graphics Card, 3X WINDFORCE Fans, 12GB 192-bit GDDR6X, GV-N407TAERO OCV2-12GD Video Card
₱53,900.00
- GeForce RTX 4070 Ti GPU for next-level gaming experiences.
- Boosted Core Clock at 2640 MHz for smooth graphics rendering.
- Stunning 7680×4320 resolution for ultra-HD visuals.
- Generous 12GB GDDR6X memory for lag-free gameplay.
- PCI-E 4.0 for fast data transfer and improved gaming performance.
Out of stock
Restock & Price Alerts
-
Authorized
Dealer -
Nationwide
Shipping -
Store &
RMA HUB -
Expert
Support -
7-Day DOA
Protection -
Community
Trusted -
Turnstile
Protected -
reCAPTCHA
Secured -
Tested &
Verified
Introducing the GeForce RTX 4070 Ti AERO OC V2 12G, a powerhouse in the world of gaming graphics. Boosted by a core clock of 2640 MHz and backed by 7680 CUDA® Cores, this card promises outstanding graphics performance. With 12GB GDDR6X memory and a high-resolution capability of 7680×4320, immerse yourself in ultra-high-definition visuals. Designed for enthusiasts, this card also comes with a variety of accessories, ensuring a seamless installation and experience.
| GeForce RTX 4070 Ti AERO OC V2 12G Specifications | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 4070 Ti |
| Core Clock | 2640 MHz (Reference Card: 2610 MHz) |
| CUDA® Cores | 7680 |
| Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 12 GB |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bus | 192 bit |
| Card Bus | PCI-E 4.0 |
| Digital max resolution | 7680x4320 |
| Multi-view | 4 |
| Card size | L=300 W=130 H=57.6 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connectors | 16 pin *1 |
| Output | DisplayPort 1.4a *3 HDMI 2.1a *1 |
| Accessories | 1. Quick guide 2. Warranty registration 3. Anti-sag bracket 4. Anti-sag bracket installation guide 5. One 16-pin to two 8-pin power adaptor |
| Weight | 1.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 25 × 10 cm |
| Brand | Gigabyte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




























Reviews
There are no reviews yet.