GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti Eagle OC ICE SFF 16GB GDDR7 NVIDIA Blackwell PCIe 5.0 Dual Fan Graphics Card DLSS 4 Ray Tracing Low Profile – GV-N506TEAGLEOC-ICE-16GD
Original price was: ₱41,600.00.₱36,250.00Current price is: ₱36,250.00.
- Powered by NVIDIA GeForce RTX™ 5060 Ti GPU
- Boost clock speed up to 2617 MHz for strong gaming performance
- 16GB GDDR7 memory with 28 Gbps speed over a 128-bit bus
- Compact ATX card size: 215 x 122 x 40 mm
- PCI Express 5.0 support for next-gen bandwidth
- Outputs: 3 x Display
Out of stock
Restock & Price Alerts
-
Authorized
Dealer -
Nationwide
Shipping -
Store &
RMA HUB -
Expert
Support -
7-Day DOA
Protection -
Community
Trusted -
Turnstile
Protected -
reCAPTCHA
Secured -
Tested &
Verified
The GIGABYTE GeForce RTX™ 5060 Ti EAGLE OC ICE 16GB (GV-N506TEAGLEOC-ICE-16GD) delivers solid 1440p gaming performance with cutting-edge GDDR7 memory and next-gen PCIe 5.0 connectivity. With a boosted core clock of 2617 MHz and ultra-fast 28 Gbps memory speeds, this GPU offers exceptional bandwidth for gaming and creative tasks alike.
Designed with a slim ATX form factor at just 215mm in length, it fits easily into a wide range of PC cases. It supports up to 4 simultaneous displays via 3 DisplayPort 2.1b and 1 HDMI 2.1b outputs, with a maximum digital resolution of 768
| GIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC ICE 16GB (GV-N506TEAGLEOC-ICE-16GD) Specifications | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 5060 Ti |
| Core Clock | 2617 MHz (Reference: 2572 MHz) |
| CUDA® Cores | TBD |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Multi-View | 4 Displays |
| Card Size | 215 x 122 x 40 mm |
| PCB Form | ATX |
| DirectX | DirectX 12 API |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Recommended PSU | 650W |
| Power Connector | 1 x 8-pin |
| Output | 3 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1 |
| Weight | 1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 22 × 9 cm |
| Brand | Gigabyte |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.





































Reviews
There are no reviews yet.