  • True 7.1 surround sound with 10 discrete drivers (5 per ear cup) for pinpoint positional audio
  • Dedicated subwoofers, front, center, side, and rear channels for immersive gaming soundscapes
  • Customizable Razer Chroma RGB lighting on drivers and control unit
  • Foldable unidirectional microphone for clear, natural voice communication
  • Adjustable padded headband and circumaural leatherette cushions for all-day comfort
  • 3-meter braided fiber cable and multi-jack connectivity for PC surround sound setups
  • SKU: RZ04-02070100-R3M1
Build Your Custom PC
SKU: RZ04-02070100-R3M1 Category: Tag:
Razer Tiamat 7.1 V2 Gaming Headset Product Description
CategorySpecification
Connectivity
Connection Type3.5 mm Mic jack, 4 x 3.5 mm audio jacks
Compatible DevicesPC with built-in 3.5 mm audio jacks & 1 USB port (for power); PC or motherboard with analog surround sound ports (3.5 mm audio jacks x 5 or more) for true 7.1 surround sound
Audio
Surround SoundTrue 7.1 surround sound
Microphone
Frequency Response100 Hz – 16 kHz
Sensitivity @ 1kHz-38 dB ± 3 dB
Signal-to-Noise Ratio>= 55 dB
Pick-up PatternUnidirectional
Cable
Length3 m / 9.8 ft. braided fiber cable
Headset Drivers
Subwoofer (per ear cup)Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz; Impedance: 16 Ω ± 15%; Sensitivity: 118 dB ± 3 dB; Drivers: 2 x 40 mm Neodymium Magnets with Titanium Coated Diaphragm
Center (per ear cup)Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz; Impedance: 32 Ω ± 15%; Sensitivity: 115 dB ± 3 dB; Drivers: 2 x 30 mm Neodymium Magnets
Side (per ear cup)Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz; Impedance: 32 Ω ± 15%; Sensitivity: 118 dB ± 3 dB; Drivers: 2 x 20 mm Neodymium Magnets
Rear (per ear cup)Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz; Impedance: 32 Ω ± 15%; Sensitivity: 118 dB ± 3 dB; Drivers: 2 x 20 mm Neodymium Magnets
Front (per ear cup)Frequency Response: 20 Hz – 20 kHz; Impedance: 32 Ω ± 15%; Sensitivity: 115 dB ± 3 dB; Drivers: 2 x 30 mm Neodymium Magnets