Epson EH-LS12000B 4K 3LCD Laser Projector 2700 Lumens - V11HA47040
Original price was: ₱284,620.00.Current price is: ₱247,500.00.
In stock
Add to cart
  • 4K resolution with 2,700 lumens brightness
  • Over 2,500,000:1 contrast ratio for vivid visuals
  • Laser light source with 20,000 hours lifespan
  • HDR10+ and Scene Adaptive Gamma for superior image quality
  • 4K 60fps with frame interpolation for smooth motion
  • Wide lens shift: vertical ±96.3%, horizontal ±47.1%
  • eARC/ARC support for high-quality audio integration
  • Low 25dB noise level for immersive viewing
  • SKU: V11HA47040
Build Your Custom PC
SKU: V11HA47040 Category: Tag:
Epson EH-LS12000B 4K 3LCD Laser Projector
SpecificationEpson EH-LS12000B
SKUV11HA47040
Projection TechnologyRGB liquid crystal shutter projection system
LCDSize: 0.74” wide panel with SMLA (C2Fine, 12bit, OD)
Pixel Number: 8.3M Dots (1920 x 1080 x 4)
Native Resolution1080p (upscaled to 4K)
BrightnessWhite Light Output: 2,700 lm (Normal), 1,000 lm (Eco)
Colour Light Output: 2,700 lm
Contrast RatioOver 2,500,000:1
Light SourceType: Laser Diode, 198W
Laser Life: 20,000 hours (Normal/Eco)
Projection LensType: Power Zoom, Power Focus, Powered Lens Shift
F-Number: 2.0 – 3.0
Focal Length: 22.5 – 46.7 mm
Zoom Ratio: 1 – 2.1
Throw Ratio: 1.35 – 2.84
Lens Shift: Vertical ±96.3% (H Center, Powered), Horizontal ±47.1% (V Center, Powered)
Screen Size (Projected Distance)Zoom Wide: 50” to 300” [1.48 to 9.08 m]
Zoom Tele: 50” to 300” [3.13 to 18.99 m]
Standard: 100” [3.00 to 6.30 m]
Geometric CorrectionVertical Keystone: ±30°
Horizontal Keystone: ±30°
Point Correction: Yes
Quick Corner: Yes
Image EnhancementImage Preset Mode: Yes (Off / Preset1 / Preset2 / Preset3 / Preset4 / Preset5)
Mpeg Noise Reduction: Yes
Super Resolution: Yes
Scene Adaptive Gamma: Yes
Auto Contrast Enhancement: Yes
Frame Interpolation: Yes
Aspect ModeAuto / Normal / Full / Zoom / Anamorphic Wide / Horizontal Squeeze
ConnectivityUSB Interface: USB Type A (2: 1 for Firmware Update, Copy OSD Settings, Save Log or 5V/2A Power Supply; 2 for Opt HDMI and 5V/300mA Power Supply), USB Type Mini-B (1 for Firmware Update, Copy OSD Settings)
Network: Wired LAN (RJ45 x 1), Wireless (Optional using Streaming Media stick ELPAP12)
Digital Input: HDMI (2, HDCP2.3; HDMI2: eARC/ARC)
Control I/O: RS-232C (D-Sub 9pin x 1), Trigger Out (12V, 3.5mm Mini Jack x 1)
Operating TemperatureLow Altitude (0-2286m): 5 - 35 °C [41 - 95 °F]
High Altitude (>2286m): 5 - 30 °C [41 - 86 °F]
20% - 80% Humidity, No Condensation
Operating Altitude0 m to 3,048 m (High Altitude Mode over 1,500 m)
Start-Up PeriodLess than 8 seconds, Warm-up Period: 30 seconds
Cool Down PeriodInstant Off
Power Supply Voltage100 - 240 V AC ±10%, 50/60 Hz
Power Consumption (220-240V)Lamp/LD On: 302W (Normal), 198W (Eco)
Standby: 2W (Network On), 0.4W (Network Off)
Dimensions Excluding Feet (W x H x D)520 x 169 x 447 mm